Joutsan kunnanhallituksen päätöksiä maanantain 25.3.2025 kokouksesta
Joutsan kunnanhallitus kokoontui maanantaina 25.3.2025 Alta voit lukea yhteenvetoa päätöksistä. Kokouspöytäkirja julkaistaan pöytäkirjan tarkastamisen jälkeen nettisivuillamme. www.joutsa.fi/kunta-ja-hallinto/esityslistat-poytakirjat/
Valtuuston 10.3.2025 päätösten täytäntöönpano
Kunnanhallitus päättää panna täytäntöön valtuuston 10.3.2025 tekemät päätökset.
Vaalilautakunnan ja vaalitoimikunnan asettaminen vuoden 2025
alue- ja kuntavaaleja varten
Kunnanhallitus päätti
1) asettaa Joutsan kunnan varsinaisen vaalipäivän äänestyspaikalle Leivonmäki 002 vaalilautakuntaan Iiris Ilmosen tilalle Sinikka Lahden, nimetä Paula Kinnusen vaalilautakunnan varapuheenjohtajaksi
2) asettaa Joutsan kunnan vaalitoimikuntaan varsinaiseksi jäseneksi Iiris Ilmosen tilalle Terhi Toivosen
3) asettaa Joutsan kunnan varsinaisen vaalipäivän äänestyspaikalle Joutsa 001 vaalilautakuntaan varajäseneksi Pekka Lankian.
Keskusvaalilautakunnan varajäsenten nimeäminen
Kunnanhallitus päätti määrätä väliaikaiseksi varajäseneksi keskusvaalilautakuntaan Ansa Avikaisen.
Kunnan edustajan määrääminen kutsuntoihin Kunnanhallitus päätti nimetä kutsuntalautakunnan jäseneksi Pauliina Maukosen ja varajäseneksi Matias Penttisen kutsuntoihin vuodeksi 2025.
Lausuntopyyntö / Lautamiesten lukumäärän vahvistaminen
Kunnanhallitus päätti todeta lausuntonaan, että Joutsan kunnalla ei ole muutostarpeita lautamiesten lukumäärään.
Kylien kehittäminen
Kunnanhallitus päätti jakaa kylien tukemiseen ja kehittämiseen varatun 5000 € avustusrahan tasan hakijoiden kesken, jolloin jokainen avustushakemuksen jättänyt yhdistys saa 1000 €.
Henkilöstökertomus 2024
Kunnanhallitus päätti esittää valtuustolle, että se hyväksyy Joutsan kunnan henkilöstökertomuksen vuodelta 2024.
Tilinpäätös 2024
Kunnanhallitus päätti:
- että kunnanhallitus ja kunnanjohtaja allekirjoittavat tilinpäätöksen ja jättävät sen tilintarkastajan tarkastettavaksi ja tarkastuslautakunnan arvioitavaksi.
- saattaa tilinpäätöksen tarkastuslautakunnan valmistelun jälkeen edelleen kunnanvaltuustolle käsiteltäväksi ja esittää kunnanvaltuustolle, että tilikauden ylijäämä 1 452 euroa siirretään edellisten tilikausien taseen yli-/alijäämätilille ja toteaa, että taseen kertynyt ylijäämä vuoden lopussa on 3 130 150
euroa eikä erillistä tasapainottamisohjelmaa tarvitse tehdä. - antaa valtuudet kunnan talous- ja hallintojohtajalle tehdä teknisiä muutoksia ja korjauksia tilinpäätösasiakirjaan allekirjoittamisen jälkeen.
Lisätietoa päätöksistä
Kunnanhallituksen puheenjohtaja Pauliina Maukonen
Kunnanjohtaja Harri Nissinen Talous- ja hallintojohtaja
Matias Penttinen Asioiden valmistelijat